دسته‌بندی نشده

چرا باید گوشی را ریجستر کنیم ؟

طرح رجیستری چیست؟

ریجستر کردن گوشی موبایل : رجیستری به زبان ساده، ثبت گوشی تلفن همراه در یک سامانه جامع است.

طرح رجیستری، طرحی است که برای اولین بار در اواسط سال ۸۵ در کشورمان اجرایی شد اما به دلیل اشکالات فراوانی که داشت، در اوایل سال ۸۶ متوقف شد. این طرح سال‌هاست که در مرحله‌ی آزمایشی قرار دارد و بارها اجرایی شده و به دلیل مشکلات فنی متوقف شده است. تقریباً از سال ۹۴ بود که اجرایی‌شدن طرح رجیستری جدی‌تر شد و کارگروه‌هایی برای بررسی تخصصی این طرح تشکیل شدند. این طرح از پاییز ۹۶ مجدداً کلید خود و به مرحله‌ی اجرا درآمد.

درحقیقت هدف اصلی طرح رجیستری، مبارزه با قاچاق و واردات غیر قانونی گوشی‌های هوشمند است. از آن‌جایی که درصد بالایی از گوشی‌های هوشمند موجود در بازار ایران به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند، طرحی به نام رجیستری اندیشیده شده تا با این موضوع مقابله شود.

در این طرح، تنها گوشی‌های موبایلی که از طریق گمرک ایران وارد کشور شده‌اند فعال خواهند شد.

چگونه بفهمیم که گوشی هزینه گمرکی را پرداخت کرده است یا نه؟

پرداخت هزینه گمرکی در واقع به این معنی است که گوشی قوانین واردات را رعایت کرده است و از آزمون های رجیستری می تواند با موفقیت بیرون بیاید. برای اطلاع از اینکه گوشی از مبادی قانونی وارد شده است و اصطلاحا رجیستر شده است و می تواند از اپراتورهای داخلی خدمات دریافت کند، قرار نیست کار سختی انجام دهید. تنها کافی است کد IMEI گوشی را از طریق یکی از روش های زیر به سامانه همتا ارسال کنید. به این ترتیب سامانه همه واقعیت را درباره اصالت گوشی به شما خواهد گفت.

1. پیامک به شماره ۷۷۷۷

2. کد دستوری #۷۷۷۷*

3. سایت اینترنتی به آدرس https://hamtainfo.ntsw.ir

4. اپلیکیشن همتا

در تمام این روش ها باید شناسه IMEI را برای سامانه همتا ارسال کنید تا قانونی بودن یا نبودن ورود گوشی برای شما مشخص شود. توجه کنید که شما به 15 رقم ابتدایی شناسه IMEI نیاز دارید.

کد IMEI چیست؟

با توجه به اینکه رجیستر کردن گوشی حتما به کد IMEI نیاز دارد، شاید بپرسید که این کد چیست و از کجا می توان به آن دسترسی پیدا کرد. باید بدانید که IMEI شناسه اختصاصی هر دستگاه تلفن است که برای هر دستگاه منحصر و یکتاست و هرگز مشابه نیست. بهترین و معمولی ترین راه برای یافتن کد IMEI تمام گوشی ها این است که کد دستوری #06#* را از طریق گوشی بگیرید. حتی نیازی نیست گزینه تماس را هم بزنید. بعد از گرفتن شماره بالا به صورت خودکار کد IMEI برای شما نشان داده می شود.

پاسخ های سامانه همتا بعد از استعلام اصالت گوشی

پاسخ های سامانه همتا بعد از استعلام اصالت گوشیاز یکی از حالت های زیر خارج نیست:

· دستگاه غیر قانونی است

· دستگاه مناطق آزاد

· دستگاه ارز دولتی

· دستگاه قانونی دارای نام واردکننده

· دستگاه مسافری

· این دستگاه قبلا با یک سیم‌کارت روشن شده است

· شناسه (IMEI) دستگاه قانونی نیست، ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست

· شناسه (IMEI) دستگاه قانونی است، ولی تلفن همراه نیست

بدیهی است تنها زمانی باید برای خرید گوشی اقدام کنید که سامانه همتا قانونی بودن اصالت گوشی را تایید کند. در غیر این صورت با خرید گوشی رجیستر نشده یا مجبور خواهید بود که گوشی را کنار بگذارید و استفاده ای از آن نکنید و یا اینکه خودتان شخصا هزینه رجیستری آن را پرداخت کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *